Bir İkinci Cumhuriyetçilik Projesi: Can Dündarlaştırmak / Y-Atatürkçülük – Sefa Uyar

0
2118
“İçte ve dışta cumhuriyetin koruyucusu’ olan Türk Ordusunu sinsi taktikler ile eleştirip Kemalizmi/Atatürkçülüğü bir dönüşüm içine sokan Can Dündarlaştırma/ Y-Atatürkçülük/ Sosyal Demokrasi projesine karşı tetikte olmalıyız” demiştim ilk yazıyı bitirirken. Ve bu projenin Kemalizm’i köklerinden koparmak için askeri kötülemeye, Kemalizm’i askeri unsurlardan arındırmaya çalıştığından bahsetmiştim.
Aslında bu dönüşüm projesi her alandan birbirine bağlı bir konu. Evet, bir yandan sivilleşme bir yandan demokrasi naraları atan Y-Atatürkçülük savunucularının sivilleşmeden kastının askerden uzaklaştırmak, asker-millet arasındaki bağı zayıflatmak olduğu aşikâr. Ancak diğer tehlikeli kısmı demokrasi(!) narası. Son zamanlarda güncelliğini yitiren barış(!) sözcüğünün koltuğunu sallıyor demokrasi. Sallamakla da yetinmiyor, barış’ın yerine geçecek en büyük aday.
Demokrasi ise Avrupa’ya ait bizim yarı zamanlı aydınlara göre. Ne diyor Can Dündar, “Türkiye’nin Cumhuriyetle yaşıt iki projesi: Batılılaşmak ve Demokratikleşmek.”1 Bir Kemalist/Atatürkçü ile Can Dündarlaşan Y-Atatürkçü/ Sosyal Demokrat arasındaki aslında en büyük olan ama hep gözden kaçan ayrım burada başlıyor. Türk Devrimi’nin kadrolarının ve pek tabii Atatürk’ün gerçekleştirmeye çalıştığı proje Batılılaşma değil Çağdaşlaşmadır. “Muasır medeniyet seviyesinin üstüne çıkmak” yani “Çağdaş Uygarlık düzeyinin üstüne çıkmak” ne zamandan beri Batılılaşma oldu? İşte Batıyı yüceltme tam burada başlıyor.
Demokrasi Beşiği(!) Avrupa
Belçika’nın siyahîleri “hayvanat bahçesine” koyarak sergilediğini, Fransa’nın Ruanda’da, Cezayir’de yaptığı soykırımı, İngiltere’nin tarih boyunca Asya ve Orta Doğu’yu nasıl sömürdüğünü, Almanya’nın Namibya Soykırımı’nı burada uzun uzun anlatıp Avrupai devletlerin geçmişlerinin ne kadar demokratik ve barış dolu(!) olduğunu anlatmayacağım. Ya da bugün kendi içlerinde pırıl pırıl parlayan birer sistem oturtup hala dünya mazlumlarına kan kusturduklarını söylemeyeceğim.
“Kanada Başbakanı yürüyerek eve gidiyor, ne kadar güzel”, “Hollanda Savunma Bakanı Mali’de ölen iki askeri için istifa etti, işte gelişmişlik” gibi romantik cümleler kurmayacağım. Onun yerine Hollanda askerlerinin Mali’de ne işi varmış diyeceğim. Avrupa Sosyal Demokratları ve Hıristiyan Demokratları ülkemizi romantik biçimde çokça etkiliyor. Ortaya çıkan Y-Atatürkçülük aslında tam olarak bu.
Yeniden Can Dündar üzerinden giderek bu projeyi anlatmaya devam edeceğim. Çektiği bir video ile açıklama yapan Can Dündar “Almanya’nın Türkiye’yi AB’den koparmaya çalışması ve bunu desteklemesi Türkiye’yi AB’nin bir parçası olarak gören demokrasi güçlerine zarar veriyor”2 diyor. Avrupa Birliği’nin tam bağımsızlığımızı zedeleyen bir unsur olduğu gerçeğini göz önüne alırsak ve demokrasi gücü olmanın şartı olarak AB destekçisi olmanın bilinçaltımıza sokulmaya çalıştığını fark edersek projenin vahametini görmüş oluruz.
“Avrupa Birliği, uzun yıllar AK Parti’ye ‘Müslüman Demokrat’ teşhisi koydu. Askeri vesayeti geriletme çabalarına destek verdi. Kürt Sorununda barışçıl çözüm arayışını alkışladı. Sağladığı ekonomik istikrarı övdü”3 Bugün eleştirdiğimiz ne varsa; 2010 Referandumu, Açılım Süreci, ekonomik istikrarsızlık tamamını savunuyor Can Dündar. Ve kendisinin söylemiyle Batı bu gelişmelere son derece sahip çıktı ve destekledi. Bu durumda yargıyı FETÖ’ye peşkeş çektiren 2010 Referandumu, PKK’nin güçlenmesi ve toplanması için fırsat yaratan Açılım Süreci ve halkı git gide fakirleştiren ekonomik istikrarsızlık “Demokratik” atılım olarak görülüyor. İşte temelsiz bir demokrasi aşkı insanları bunları savunduracak kadar acınası hale düşürüyor.
Yine Can Dündar, Ankara ile Washington’un ayrıştığı konular var diyor ve şunu ekliyordu: “Mesela Erdoğan’ın mesafe koymadığı cihatçıları, ABD’nin düşman sayması gibi”4 Can Dündar burada IŞİD, El Kaide gibi terör örgütlerinden bahsediyor. Lise öğrencileri dahi birçok cihatçı/İslamcı örgütünün ABD tarafından kurulup silahlandırılmasından haberdar iken Can Dündar’ın bu açıklaması kime yaranmak içindi? Sahi kendisinin de MİT Tırları haberi vardı. Twitter’dan bas bas tırların IŞİD’e gittiğini belgeledik diyordu.5 Daha sonra ortaya çıktığı üzere Can Dündar, tırların yasa dışı terör örgütüne gittiğine dair kanıtınız var mı sorusuna sorgusunda şöyle cevap vermişti: “Benim bu yardım tırlarının herhangi bir yasadışı örgüte gittiğine yönelik elimde herhangi bir bilgi belge yoktur ve böyle bir bilgiye de sahip değilim.”6 Çelişki çelişki üstüne.
“Türkiye Avrupa’dan uzaklaşıyor gibi gözüküyor. Geri dönülemez bir süreç mi?” diye sorulan soruya şunu diyordu Can Dündar: “Kendisi için sembolik olan İstanbul’u kaybetti.(Anayasa Halk Oylaması sonucundan bahsediyor) Ancak şimdi Avrupalı dostlarımızın desteğine ve dayanışmasına ihtiyacımız var.”7 Destek? Nasıl bir destekten bahsediyor acaba Sayın Dündar? “Avrupalı dostlarımızın da arasında bulunduğu demokratik güçler” diye bahsettiği kurum ve kuruluşlardan mı medet umuyor? Bu görüş tam olarak şudur: Erdoğan gitsin de nasıl giderse gitsin. İnanılmaz tehlikeli bir söylem. NATO bayrağını, ABD bayrağını görmeyi yeğleyen bu düşünce Atatürk’ün tam bağımsızlığı ile mutlak surette çelişiyor.
Kısaca anlatmaya çalıştığım üzere sivilleşme adı altında asker-millet birlikteliğini yıkmayı hedefleyen Can Dündarlaştırma projesi Y-Atatürkçülük/ Sosyal Demokrasi; demokratlık adı altında ise Avrupa’yı merkeze oturtan, onsuz bir şey olmayacağını düşünen, bizden ileri olduğunu düşündürterek bizi Batıya bağımlı hale getirmeye çalışan bir Atatürkçülük planlanıyor.
Hep söyledik yine söyleyeceğiz. Ülkemizi Çağdaş Uygarlık düzeyinin üzerine çıkaracağız. Ve bunu yaparken Kemalizm’e, Altı Ok’a, Tam Bağımsızlığa sadık kalacağız.
1-) http://m.milliyet.com.tr/yazarlar/can-dundar/ab-de-gidiyor–baris-sureci-de—-1725277/
2-)http://www.yenisafak.com/video-galeri/dunya/vatan-haini-can-dundardan-kustah-aciklama-2155469
3-) http://m.milliyet.com.tr/yazarlar/can-dundar/ab-de-gidiyor–baris-sureci-de—-1725277/
4-)http://www.zeit.de/kultur/2016-12/us-beziehung-donald-trump-recep-tayyip-erdogan-can-duendar-tuerkisch
5-)https://pbs.twimg.com/media/CcaB4hDW8AAzMSA.jpg
6-)http://t24.com.tr/files/20160128133754_selection.pdf – Sayfa 210
7,8-) http://www.elperiodico.com/es/internacional/20170703/can-dundar-erdogan-chantajea-a-la-union-europea-con-los-refugiados-6140047

CEVAP VER